torek, november 15

"Ti bi samo junk jedla, pa vredi štel bi mela!"

"Ti bi samo junk jedla pa vreji štel bi mela."
- Pa saj pa zdaj vreji jem!!! 
"Nisem reko kak ti zdaj ješ, povedal sem, kak ti BI!"

In me trener postavi na realna tla. Pa smo tam - mi vsi BI, ampak smo dejansko pripravljeni kratkoročni užitek zamenjati za nekaj, kar se zdi tako daleč in tako nedosegljivo? Sploh če na stvar gledamo iz udobja naslanjača s skledico sreče - *vstavite vašo priljubljeno jed*. 
Ni mi do tega. Ni mi do treninga. Ne da se mi. Nimam časa ... Razumem. Logično je. Zakaj bi sploh porabljal čas za nekaj, kar sploh ni nujno, da bo prineslo rezultat? Ali pač? Morda bi morali pogledati iz druge perspektive. Kaj če časa ne porabljate, temveč ga investirate?

Trening je skoraj edina stvar, ki bo glede na vložen trud premosorazmerno prinesla rezultat. Spet je odvisno od vašega cilja - a vendarle, prav noben trening ni zaman! Verjetno ste že slišali za izraz - "you can't outtrain a bad diet?" Prehrana igra večinsko vlogo, predvsem ko govorimo o izgubi maščobe. Morda trenirate že nekaj časa, a odsev v ogledalu se nekako še vedno ne enači z vašim estetskim idealom? Velika možnost je, da ste s treningom pridobili kar nekaj mišične mase, ki jo zaenkrat še vedno prekriva plast maščobe, a je vendarle tam - po zaslugi treninga! Z vsako vadbeno enoto se krepi srčno-žilni sistem (glede na intenzivnost), ob treningu z utežmi se zvišuje testosteron, prav tako pozitivno vpliva tudi na vrsto drugih hormonov, da ne govorim o tistem občutku zanosa po opravljeni vadbi. 
A zakaj se je, kljub vsem pozitivnim učinkom, včasih še vedno tako težko 'spraviti zraven'?
Naši možgani tehtajo med naporom, ki ga je potrebno vložiti in  pridobljenim izidom, in kaj hitro se stvar obrne v prid lenarjenja ali pa pomanjkanja interesa sprostiti zabasan urnik zavoljo nekaj uric fiskulture. V uvodnih fazah treninga je motivacija visoka, pri začetnikih seveda toliko bolj, saj se rezultati pokažejo dokaj hitro in očitno. A kaj se zgodi, ko napredek več ni nekaj, kar bi lahko opredelili s številko in se zdi, da že tudi ogledalo laže?
Kdaj trening postane nagrada sam po sebi? 

Težko je reči. Pri meni se je ta prehod zgodil skoraj neopazno. Včasih se zdi, da praktično čez noč - klik. Ko pogledam nazaj, seveda temu ni tako. Res sem lenuh po naravi. In prekleto preveč rada jem. Sploh junk. So dnevi, ko ti ni. Je prišel že tudi kakšen teden. Ni motivacije. Bi se zvila v kepico in jedla vse po spisku.

"Ampak vem. Vem, kaj mi pomeni to, da se v svoji koži počutim bolje. Ne glede na to, kako izgledam, se bolje počutim že zaradi dejstva samega - da sem naredila nekaj zase, da sem izbrala boljšo pot, na račun kratkoročnega užitka. Vsaj 80% časa."

Za vraga, ni treba biti perfekcionist. Ni potrebno, da je črno ali belo. Kar na koncu šteje je samo to, da znova in znova pobereš svoje stvari in prtljago, ter nadaljuješ začrtano pot. Ne, ker te je nekdo prisilil. Ne, ker si čudn in ne maraš junka (kdo za boga ne mara junka?!) Ampak zato, ker INVESTIRAŠ čas. In vsaka pametna investicija, kar trening brezkompromisno je, se povrne. Vedno

ponedeljek, november 14

O delu, ponedeljku in piru po šihtu

Prvi del dneva in pisarniških dolžnosti je za mano, čaka me še trening in prijetnejši del - ure osebnih treningov s strankami do večera. 24/7. Ah, ponedeljkova jutra. Iz časov srednje šole in rahlega popuščanja živcev ob (ne)prijetnih zvokih alarma sem se zaklela, da življenja pač ne bom podredila klasičnemu sedem-do-petnajst sistemu.

Kak si narediš, tak maš.
Dela je (ponavadi) veliko več, kot v klasičnih službah, saj si ga (ponavadi) tudi toliko več naložiš.  Pavzico torej izkoristim za krajši zapis in sprostitev možganov.

* * *

Nisem čisto prepričana v čem tiči razlog, a je strašno dober občutek, ko svoj napredek ovrednotiš z mersko enoto. Zahvaljujoč modernim tehtnicam lahko svojo frustracijo celo digitaliziraš, v kolikor naraščanje kilogramov spremljaš tudi z mesti za decimalno vejico. Al pa se preprosto nehaš vagat. In upaš na čudež.

Tehtnica naj ne bo (edini) pokazatelj napredka. Napredek je tudi to, da opraviš (skoraj) vso delo, ki se  je nabiralo kar nekaj časa. Občutek zmagoslavja.



En kup nepredelanega materiala me še čaka, a hkrati druge prioritete, preden se vržem v globje raziskovanje in napišem obljubljen članek o hormonih.

Kakorkoli že, važno je, da uživaš v tem kar počneš. Čisto vsak dan! 


Idiot, izbrala bi klasični šiht, pa bi lahko šla ob 15h na pir. Pa še o čem bi imela za jamrat.

Želim vam lep preostanek ponedeljka in prijeten začetek tedna,

L








nedelja, november 6

Just my two cents ...

Do you ever ask yourself, why do you do what you do? No, like, for real?
What's the reason, you get up every morning and go to work that (doesn't) appeal you, why do you hang out with people who (don't) get your vibe up, why do you struggle with problems?
Do you know yourself well?
Do you know who you are and where you are going?
Do you live with purpose or do you live just for the sake of it?
Are you accountable for your behaviour or do you blame others?
Can you look back a day, a month, a year and honestly say, you're better than you were? Better towards others? Better towards yourself? Better at making decisions and better at conquering fears? 
Are you like that because you genuinely want it, or are you driven by outer motivation?

Personality development is based on social enviroment and it's true what they say - we are the people we spend time with. It's good that we surround ourselves with people who bring out positive emotions, and also bad ones. Especially those are the ones which are key to reflecting and understanding one-self. But only if we dare!
Making excuses and taking the easy way out is basically our automatic response, so 'living on a small budget' or being in a comfort zone is almost expected. But when does this start to prevent us to reach higher goals? Maybe we are hiding. Hiding from facing ourselves. We forget the promises we once made and the wishes that were left to be. We think we defend ourselves against fear but this way - staying passive - we only make our fears grow larger. Are you developing your personality or are you staying passive? Do you think or do you listen? Do you hide your emotions or do you let them help you? 

A wish to change gives us motivation. Or maybe not, if we keep making excuses and empowering our fears. We wish to change but are we willing to change? If we don't have a specific goal, being mediocre about it isn't good enough. I think it's necessary to ask yourself these questions and always face yourself. I can't imagine living a life without being honest with myself. I can't imagine living without integrity. And I feel really restless when life brings distractions which make me lose my self-connection. I'm still finding myself. I get lost alot. I try. I learn. I fall. I rise. One more time and once again.

Sometimes a goal isn't something to be reached - it can simply be just a direction to aim at. But if you're a character with ambition and the hunger for goals that are specific in nature, a direction simply isn't good enough. You need rationality, concreteness, quantification. That way, you can make your wishes come true quicker. Visualisation is damn important! 

What does self-fulfilment mean to you? Confidence? Are you aware of your actions and their consequences? The more importance you give to your 'why' the faster you'll get your results. There are only two things - why do you want something and how bad do you want it! Everything else is irrelevant.

L.K.

******************************************************

Se kdaj vprašate, zakaj počnete karkoli v življenju? Čisto tako, zares?
Kaj je tisto, kar vas motivira, da zjutraj vstanete in odidete v službo ki vas (ne) osrečuje, zakaj se družite ljudmi, ki vas (ne) napolnijo s pozitivno energijo, zakaj se spopadate z vsemi (ne)mogočimi problemi?
Se poznate dovolj dobro?
Veste kdo ste in kam ste v življenju namenjeni? 
Obstajate z namenom in živite ali zgolj preživite, dan za dnem? 
Sprejmete odgovornost za svoja dejanja ali krivite druge?  
Lahko pogledate dan, mesec, leto dni nazaj in iskreno rečete, da ste danes boljši? Boljši do drugih? Boljši do sebe? Boljši v sprejemanju odločitev in boljši v premagovanju strahov? 
Ste takšni zato, ker si tega pristno želite, ali je vaše gonilo zunanja motivacija? 

Razvoj osebnosti je pogojen s vplivi socialnega okolja in res je, kar pravijo - smo skupek ljudi, s katerimi se družimo. Dobro je, da se obdamo z ljudmi, ki v nas vzbujajo pozitivne, pa tudi negativne občutke, saj predvsem s slednjimi lahko reflektiramo samega sebe. A le, če si upamo! 
Iskanje izgovorov in ubiranje najudobnejše poti je pravzaprav na nek način programirano v našo 'bit', torej najbolj ekonomično delovanje ni nič nenavadnega. A kdaj ravno ravnanje po liniji najmanjšega odpora postane največji upor pri doseganju višjih ciljev? Morda se izogibamo. Izogibamo se soočenju s samim sabo. S tisto vestjo, ki smo jo potlačili nekam daleč. Pozabimo na obljube, ki smo si jih nekoč dali in želje, ki so ostale neizpolnjene. Misleč, da odbijamo strahove, s pasivnostjo le-te krepimo. Razvijate svojo osebnost, ali ostajate pasivni? Razmišljate ali le poslušate? Prikrivate svoje občutke ali jim dovolite da vam pomagajo?

Želja po spremembi je tista, ki nas navda z navdihom. Morda tudi ne, če svojo tehtnico ravnanja prevesimo v smer izgovorov in s tem krepimo strahove. Imamo željo po spremembi, a ne točnega cilja, medlost pa ni dovolj dobra motivacija. Menim, da si je dobro od časa do časa zastavljati  pomembna vprašanja in se stalno soočati s samim sabo. Ne predstavljam si, da bi lahko živela življenje, v katerem bi bila na kakršenkoli način neiskrena do sebe. Ne predstavljam si, da bi živela brez integritete. Predvsem pa čutim neznanski nemir ob tem, ko življenje prinaša svoje distrakcije, zaradi katerih tu in tam izgubim stik s sabo. Še vedno se iščem. Velikokrat skrenem s poti. Preizkušam. Se učim. Padem. Vstanem. Še enkrat in znova. 

Včasih cilj ni nekaj, kar bi imelo namen dosega - je velikokrat lahko le smer, v kateri potujemo. A če si karakter z željo po ciljih specifične narave, smer enostavno ni dovolj. Potrebuješ konkretnost, merljivost, racionalnost. Na tak način lahko svoje želje veliko lažje udejstvuješ. Vizualizacija je prekleto pomembna! 

Kaj vam pomeni samoizpolnjevanje? Samozavest? Se zavedate sosledja svojih dejanj in njihovih posledic? Teža vašega 'zakaj' določa hitrost, s katero boste prišli do rezultata. Obstaja le dvoje - zakaj si nečesa želite in kako zelo si tega želite. Vse ostalo je nepomembno. 

L.K.