torek, september 20

Blogpost #12: O mojem jedilniku, mrzlih nogah in izkupičku drugačnih odločitev ...

"Čuj, kaj pa te ješ ti?"

Preden odgovorim na vprašanje, naj izpostavim, da pač nisem ena izmed tistih, ki v kuhanju neznansko uživajo in zato na vsak način skušam svoj način prehranjevanja znosno vpeljevati v vsakdanji urnik. Moja tri pravila so:




1. Če mi zgolj priprava vzame več, kot pol ure, odpade (rezervirano za posebne priložnosti, ko se mi dejansko ljubi pocariti po kuhni)
2. ? 
3.?

Tri? No ja, mislila sem eno in edino pravilo (očitno sem lenuh). Preden izpostavim svoj trenutni dnevni meni, dovolite, da predstavim svoj prejšnji prehrambeni 'režim', ob katerem sem odrasla.

 Prvih 15 do 18 let mojega življenja je baziralo na testeninah, krompirju (pomfriju), kruhu, omakicah (z vsemi konzervansi vred), ogromno junk-fooda, začuda le sladkih pijač od nikdar nisem marala. Zraven občasne jufke ali pohanega sira, so bili vrhunec mojih kulinaričnih podvigov makaroni s tunino omako, katere sestava je bazirala na kisli smetani in siru. 


"Na vrh, ob najljubši nanizanki seveda, pa še eno milko. Vsaj 3x na teden. Fantastično."


Zelenjava? Kaj? Sicer nikoli nisem zavrnila na oko privlačnega, pisano obarvanega krožnika, če mi je bil ponujen ali potisnjen pod gobček (ne bi se opisala kot izbirčno) a kljub temu sem preferirala brbončicam, takrat po mojem mnenju, okusnejše izbire. Zjutraj večinoma sirova štručka, ali zavitek iz pekarne, v šoli sendvič s sirom (zakaj ne bi bil sir vsepovsod?!). Šolska malica je zraven enolončnic in testenin (kakopak) vedno ponujala tudi žemljice in z nečim pač moraš pomazati tistih par žlic olja od solate. 
Popoldan kinder bueno ali sladoled, mekič je itak bil glavno zbirališče (ko je še bil v centru Maribora). Zvečer pa seveda morebitni ostanki maminega kosila, ki je bil še najboljši približek zdrave prehrane. In še kaj sladkega povrh. In kdo si je drznil pojesti ravno zadnji košček štrudla?!



Nekako si nikoli nisem postavila ključnega vprašanja ali se spraševala o tem, zakaj neki sem zaspana okrog poldneva in večino časa brez prave energije. 

"Pri športni vzgoji sem sicer tu in tam dala kaj od sebe (ko na sporedu ni bil tek), oblika periodizacije pa je bila trasa od kavča do hladilnika v kombinaciji z občasnim kolesarskim izletom ali 15 minutami obitreka ter 25 trebušnjaki, zaradi katerih sem skrivaj verjela, da me bo naslednje jutro pričakal najmanj six-pack." 



Sezonski prehladi in nahodi nasploh so bili stalnica, zamašen nos in alergije prav tako pogosti spremljevalec. Mrzla stopala (vedno), pa tudi nekaj krat letno vročinska stanja. Vse to sem pripisovala vremenu (kliše much?) in klasičnim razlogom, da to pač tak je in da ko si bolan, greš k zdravniku. Povejte mi, kako lahko zdravnik dejansko POPRAVI ponavljajoča se stanja, brez kakršnega koli podatka o stalnem načinu življenja in zgolj z nekaj dejstvi, ki jih pridobi tekom vašega štiri in pol minutnega obiska (pet, da ne bom pristranska)? Antibiotiki in tabletke, simptomi so zatrti in vi srečno odkorakate. Until next time. Hvala za rože.

Sicer sem nekoliko zašla iz teme, a zdi se mi smiselno izpostaviti dejstva, zaradi katerih je dejansko vredno spremeniti način življenja. A to vidim šele danes. Po približno treh letih konsistence in truda premakniti težišče tehtnice na boljše odločitve. Vsekakor ne popolne (saj smo vsi ljudje) a kljub temu, vedno dlje od točke, kjer sem štartala. In končno, moj trenutni vsakdanji meni, več ali manj, izgleda nekako takole:
Zajtrk:
a)     2-4 jajca na vse možne načine, z bučkami, gobicami, sezonsko zelenjavo, paradižnikom, špinačo … (večinoma)
b)    Skledica ovsenih kosmičev s skuto in borovnicami, malinami… (1-2x na teden)
c)     kaj netipičnega, palačinke, itd. (redko)
Malica:
Za malico je vedno osnova kaj beljakovinskega, ponavadi izberem skuto, grški jogurt ali cottage sir in dodajam sestavine: papriko, semena (chia, bučna, lanena), mandlje, lešnike, mandljevo maslo, borovnice, jajce, kakav, …
Kosilo: Vsak dan tekom dneva pojem od 300 pa vse tam do 700g mesa ali ribe (odvisno od ciljev), variram med piščancem, puranom, govedino, redko svinjino. Vsaj 1x tedensko losos, 2-3x tedensko tuna in sardele/sardine, občasno morski sadeži. 1x do 2x na mesec se na jedilniku znajde tudi drobovina, v kolikor jem zunaj, si privoščim steak.
Na dneve ko ne treniram pojem nekoliko več maščob in manj ogljikovih hidratov, na dneve treninga pa obrnem razmerje v prid ogljikovim hidratom, kar v praksi pomeni, da pri kosilu zraven vseh vrst zelenjave (solata, špinača, brokoli, cvetača, motovilec, zelje, ohrovt, … ) dodam tudi 200-300g krompirja ali cca 200g-250g kuhanega riža. Dodajam tudi stročnice - fižol, čičeriko, lečo, ajdo, ter proseno kašo.
Malica 2: To so ponavadi ostanki od kosila ali kakšne piščančje prsi, par rezin sira, mozzarela, obenem pa kakšna zelenjava in/ali jabolko, banana, tu in tam kakšno drugo sadje kot so breskve, mango in melona.
Večerja: največkrat je to kakšen kos mesa z zelenjavo, ribe v konzervi ali skuta z žličko kakava.
Dodatki in pijača: pijem vodo, zeleni čaj, zeliščne čaje, dodajam sveže stisnjeno limono, meto in zelišča. Pijem tudi kavo, včasih z mlekom. Redno uživam omega-3 kapsule in po potrebi sirotkine beljakovine in beljakovinske čokoladice, ter 85% temno čokolado.



Ko vse to poješ, resnično ostane zelo malo prostora za kaj drugega, saj telo dobi, to kar potrebuje. In vse ostalo, t.i. 'pregrehe'? Beri dalje. Sama organizacija in priprava vsega mi je na začetku predstavljala precejšnji napor, če vzamem v obzir dejstvo iz uvoda – da pač nisem rada v kuhni. (Moški, ki pravijo, da babe spadajo zgolj in le tja, pač ne vedo, kaj z njimi početi v postelji). O sami organizaciji in koristnih napotkih za pripravo, pa kdaj drugič.
Veliko hrane pa zame predstavlja t.i. 'trigger food'. Moje pregrehe, ki to niso. Tisti, ki me poznate in/ali redno berete veste, da sem imela težave z emocionalnim prenajedanjem. Odkar sem se odločila poiskati pomoč in pričeti pot samospoznavanja ter ločevanja čustev od hrane, je minilo že nekaj časa. Kljub vsemu. se kdaj pa kdaj še vedno znajdem s tistimi slabimi občutki in potrebo po crkljanju s hrano, zato se zavestno skušam izogibati tisti, ki sproži val nasprotujočih si emocij. Skoraj vsak dan vključim tudi kaj takšnega, če si to res želim in čutim potrebo. Sladoled, keksi, tortica, you name it. Zakaj pa ne? Hrana je le hrana in pregreh ni. Še vedno iščem tisto idealno ravnotežje, a tudi to je veščina, ki jo je mogoče natrenirati. Trdna volja, trma in prepričanost v bogat izkupiček na drugih področjih življenja so tisti, ki me potiskajo naprej. 'Pick your fights' je angleški izraz, ki dobro opiše perečo problematiko. Borba za prioritete zahteva določeno mero žrtvovanja, vendar se bitka, kakorkoli obrneš, izplača – vedno. In težko najdem koga, ki bo v svojem bistvu trdil drugače.   
___________________________________________________
Pravijo, da si to, kar ješ. Večino časa in na dolgi rok. Hrana je signal in celice so receptorji. Vsak izmed nas ima različne genetske predispozicije, ki jih lahko določen signal izzove ali zatre. S študijami je bilo dokazano tudi, da psihosomatska stanja vplivajo na potek razvoja celice in tkiv; kako torej ne bi držalo, da na slednje neposredno vpliva ravno to, kar jim z izbiro in frekvenco prehrane konsistentno sporočamo? 

L.K.

Ni komentarjev:

Objavite komentar