nedelja, februar 19

Veganstvo, ogljikovi hidrati in ali sadje redi


Pred kratkim sem dobila nekaj zanimivih vprašanj,  na katere se mi zdi smiselno napisati kar članek, ki lahko podobno zagato reši še komu.


Predmeti zanimanja so sledeči: "ali je veganska prehrana zdrava in primerna? So ogljikovi hidrati škodljivi in kako jih lahko čim bolj zmanjšam in nadomestim pri veganskem načinu prehranjevanja? Je potem takem tudi sadje redilno?"

 Ob poplavi informacij dandanes popolnoma razumem stisko, v kateri se ljudje znajdejo. Potrebno je sicer pogledati malce širšo sliko in najprej ugotoviti:

  • kje se nekdo nahaja trenutno?
  • kaj je njegov cilj z določenim načinom prehranjevanja? 
  • zakaj se prehranjuje tako kot se? 


V nadaljevanju ne smemo zanemariti bioloških potreb in zakonov ki veljajo v telesu, kljub raznoraznim smernicam, trendom ali kakršnih koli drugačnim vidikom prehranjevanja zaradi lastnih prepričanj. Poglejmo si najprej torej, kaj rabimo. Hočeš, nočeš, tak je.
  1. Beljakovine
  2. Ogljikove hidrate (vsaj minimalno)
  3. Zdrave maščobe
  4. Vodo
  5. Vitamine & Minerale 

Kako boš sezidal hišo, če nimaš opek?

Beljakovine so osnovni gradniki telesa. Pomembne so za zdravje, obnovo in izgradnjo celic, hormoni, protitelesa in vse ostale pomembne substance sestavljajo ravno beljakovine. Veganska prehrana iz jedilnika še poleg mesa izloča tudi jajca, mleko in med. Vegani sicer vnesejo v telo več vlaknin, vitaminov, fitosnovi in antioksidantov kot večina mesojedcev in kljub temu, da veganski način prehranjevanja varuje pred boleznimi in poenostavi ohranjanje normalne telesne teže, morajo biti takšni jedci še posebno previdni, da v telo vsakodnevno vnesejo dovolj popolnih virov beljakovin - aminokislin. Telo lahko nekatere (neesencialne) aminokisline proizvaja samo, ostale enostavno morate vnesti s hrano, kar je s takšnim načinom prehranjevanja veliko težje. Težava ni v tem, da veganska prehrana ne bi bila smatrana kot zdrava, temveč v tem, da ste hitreje podvrženi pomanjkanju nujno potrebnih hranil. 


Po krivem obsojeni ogljikovi hidrati ...


Če preidem na tematiko ogljikovih hidratov, zakaj bi želeli znižati še pravzaprav glavni vir hranil na veganski prehrani? Od česa boste živeli? Kot je bilo še nedavno tega v trendu obsojati maščobe za epidemijo debelosti, tako so dandanes 'na tapeti' ogljikovi hidrati. Kljub hitro naraščujoči popularnosti visokomaščobno-nizkohidratnih diet ali LCHF, boste od zgolj ocvirkov ponovno utrpeli posledice pomanjkanja nekaterih hranil, vitaminov, mineralov. Denimo železo, katerega primarni vir je rdeče meso, je nujno potrebno za nastanek hemoglobina – to je snov, odgovorna za prenos kisika v krvi. Veliko veganov in vegetarijancev trpi za pomanjkanjem železa. Sicer se absorpcija železa v primeru rastlinskih virov nekoliko spremeni, sploh v prisotnosti vitamina C, pa je še vedno bistveno, da je vir cela, prava hrana. 



Ogljikovi hidrati  niso pošast, ki se skriva v vaši omari in vam na skrivaj krči obleke. 

"Potrebno je razumeti razliko med predelanimi ogljikovimi hidrati, ki največkrat pridejo skupaj v paketku s t.i. transmaščobami, in med kompleksnimi, ki jih najdemo v sadju in zelenjavi."

Če poenostavimo, najboljša izbira ogljikohidratnih živil bo tista, ki postavi vaše živilo iz zemlje na krožnik. Kruh ne zraste na vrtu, pravtako ne testenine, zato je resnično pomembno kateri tip ogljikovih hidratov boste izbrali. Ciljajte na stročnice, z vlakninami bogato zelenjavo in sadje namesto predelanih žitaric in produktov z dodanim sladkorjem. 


Sadje redi ... Pa res?

Nobena hrana sama po sebi ni redilna. Kot ne obstaja magična tabletka za hujšanje, tako se tudi ne boste magično zredili, če boste jedli določen tip hrane. Zdravo, nezdravo, bio, eko, keto, vegi, paleo - makar preživite svoje dneve ob škatlah jaffa-keksov (čist vegansko, vseeno ne priporočam), boste shujšali. Zakon termodinamike pravi, da energije ne gre proizvesti iz nič in ne moremo je uničiti, zatorej bo pri hujšanju pod črto še vedno glavni faktor porabljene kalorije napram vnešenim. Vsem dietam, načinom prehranjevanja, ki vodijo do izgube telesne teže je skupna restrikcija vnešenih kalorij. 



V kolikor potrebujete bolj individualen pristop, pregled vaše pretekle prehranske strategije in pomoč pri naslednjem koraku me lahko kontaktirate na lea@fittovarna.com.


Viri:

[1] Weigle et al A high-protein diet induces sustained reductions in appetite, ad libitum caloric intake, and body weight despite compensatory changes in diurnal plasma leptin and ghrelin concentrations. Am J Clin Nutr 2005, pages 41-8.







Ni komentarjev:

Objavite komentar