Preden se spuščamo v kakršnokoli debato, se je potrebno vprašati, kaj je vaš cilj. Če nikoli niste jedli zajtrka, ne vidim razloga, zakaj bi se z njim silili zgolj zavoljo občutka, da je to za vas dobro. Ker ste, bodisi, to nekje prebrali ali vam je nekdo tako svetoval. So vaš vprašali tudi karkoli o tem, kako ste delali do zdaj? So vas vprašali, kako bi se počutili, če bi si kot prvo jutranjo stvar v goltanec potisnili bio ajduh kruh z orehi, poširana jajca in 15dek pariške, če odkar pomnite, procesiranje hrane prvih nekaj budnih ur bolj predstavlja problem.
Kot ima vse svoj namen in informacije potrebujejo kontekst, naj bo namen cilj in vaše sedanje življenje kontekst. Res je, da prazna vreča ne stoji pokonci. Glede na statistike, ki kažejo, da zadnjem času v Sloveniji debelost iz leta v leto narašča, pa ste lahko skoraj prepričani, da vaša vreča ni prazna.
V kolikor imate zajtrke radi, naj bo vaš cilj sestaviti svoj zajtrk primerno. V osnovi naj vedno vsebuje vse od 20 pa do 40g beljakovin (glede na telesne potrebe in stopnjo aktivnosti). Takšen zajtrk vas bo tudi dlje nasitil, v primerjavi s kakršnimi koli kosmiči (izjema so ovseni, pa tudi tukaj bi dodala kakšen grški jogurt ali skuto).
Zame so kraljica zajtrka jajca, h katerim dodajam zelenjavo. Ta teden kombiniram blitvo in špinačo, včasih dodam bučke, rdeče zelje, ohrovt … Z dodajanjem zelenjave poskrbim za večji volumen hrane (rada jem), večjo sitost (vlaknine se prebavljajo dlje), ter potrebne vitamine. Da se izognem dolgčasu okusov, osnovo kombiniram s piščančjimi prsmi, mozarelo, avokadom, … S tem, ko so 3 jajčka postala moja jutranja rutina, mi vse skupaj zjutraj (s pripravo vred) ne vzame več kot 15 minut časa, hkrati pa mi nekaj teh svojih minut omogoči, da se tudi psihično pripravim na dolg delovni dan.
Ni komentarjev:
Objavite komentar